понеділок, 21 червня 2021 р.

Увічнення памяті Миколайчука


 

Київському міському голові, Голові Київської міської держадміністрації В.В. Кличку

Комісії з питань культури, туризму та                                 інформаційної політики Київради                   

                                                        Шановний Віталію Володимировичу!

          Звертаємося до Вас із проханням посприяти увічненню пам’яті народного артиста України, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка, кіноактора, сценариста і кінорежисера Івана Миколайчука.

 

          15 червня 2021 року виповниться 80 років з дня народження Івана Миколайчука, чиї незабутні ролі у класичних фільмах стали підвалинами української ідентичності в часи, коли все українське нищилось і піддавалось забороні. До цієї знаменної дати ми просимо Вас підтримати ідею спорудження пам’ятника Івану Миколайчуку, який би увіковічнював у бронзі якийсь із його екранних образів, а також посприяти відкриттю музею Івана Миколайчука.

          Леоніду Бикову поталанило: 2001 року українські льотчики у знак вдячності встановили у парку Слави йому пам’ятник в образі гвардії капітана Титаренка. Актор, сценарист і режисер Іван Миколайчук був і залишається не менш популярним в нашій країні, однак ні жоден з його персонажів – ні гуцул Іван Палійчук, ні козак Василь, ні сільський філософ Фабіян – у бронзі досі не з’явився. Так, фільми є в целулоїді, вони оцифровані, мають багато переглядів – і кожен може насолоджуватися його грою у фільмах «Тіні забутих предків», «Сон», «Пропала грамота», «Вавилон ХХ» та ін., де улюблений актор обдаровує своєю магією любові. Та ми, покоління, яке знає і любить його, в знак вдячності за його талант і майстерність, маємо увічнити його в пам’ятнику. Перші кроки вже зроблені: поруч з будинком, де жив актор, є сквер імені Миколайчука, на місті майбутнього пам’ятника кілька років тому було урочисто закладено камінь. Просимо Вас сприяти довершенню справи: оголосити конкурс на спорудження пам’ятника Івану Миколайчуку, обрати проект і встановити пам’ятник до 80-річчя митця.

          Ще 20 років тому, до 60-річчя митця, Національна Спілка кінематографістів України зверталася до міської влади Києва з проханням: назвати його іменем вулицю, на якій він жив на Березняках, створити в Києві музей його імені та спорудити йому пам’ятник. Вулиця на Березняках уже є. Сподіваємось, що будуть памятник і музей. З такою ініціативою виступила громадськість Березняків. Від її імені Людмила Сергіївна Турчина (конт. тел. 097 283 12 34) в грудні 2019 року звернулася до Міського голови та до Комісії з питань культури туризму та інформаційної політики Київради, аби на пр. Соборності, 2, в рекреаційній зоні, збудувати музей Івана Миколайчука як філіал Музею міста Києва, на другому поверсі якого могли б працювати різні секції для дітей. Це поруч з будинком, де він жив і де дружина, Марія Євгенівна Миколайчук, зберігає меморіальні речі митця, світлини. Власником раритетів нашої кінозірки має бути міська громада і місто, де він жив і творив з 1961 року аж до передчасної смерті 1987-го. Обидва питання розглядалося на засіданні Комісії 11 лютого 2020 року. Ми сподіваємось, що спільно з іншими комісіями Київради це питання буде вирішено і музей відкриє свої двері до ювілею митця.

 

З повагою,

           

         

                        Голова НСКУ                                                           Олесь Янчук

 

Коментар. Цей лист було відправлено до мера Києва Віталія Кличка ще восени минулого року. Через місяць надійшла відповідь. Негативна.

У березні 2020 року було організовано ще один лист – від Громадської ради при Держкіно України на адресу тодішнього голови Комітету з питань культури  та інформаційної політики О. Ткаченка. Результат аналогічний. Для нинішньої влади минулих здобутків України не існує, як і велетнів духу і геніальних митців. Вона воліє вести літочислення з 2019 року, з дня приходу до влади «Слуг народу».

Немає коментарів:

Дописати коментар

Скільки нагород у фільму «Тіні забутих предків»?

Іван Миколайчук у фільмі «Тіні забутих предків». Режисер Сергій Параджанов. Кіностудія ім. О. Довженка, 1964.   В мережі інтернет наво...