вівторок, 11 січня 2022 р.

Забутий предок чи сучасна людина? Іван Миколайчук в ролі Івана Палійчука

 

Іван Миколайчук непересічна особа в історії українського та світового кіно. Актор, сценарист, режисер  – він був різнобічною особистістю. Сергій Параджанов казав про нього так : «Я не знаю більш національного народного генія… До нього це був Довженко».

 

Говорять, що актор був наче створений для ролі Палійчука. І це й не дивно, адже ще у дитинстві він «практикувався» ходити в гори, співати пісні, танцювати гуцульські танці, носити вишиванки. Традиції, фольклор, природа та щира любов – усім цим зміг поділитися з глядачем Іван Миколайчук.

То забутого предка чи сучасну людину ми бачимо на екрані у фільмі «Тіні забутих предків»? Аби відповісти на це питання, треба зрозуміти, що відрізняє предка від сучасного індивіда. Можливо, різниця лише у назві та зовнішній оболонці. Адже для усвідомлення суті фільму, для розуміння героя, глядач зазирає в душу, прямо в серце. Внутрішній світ людини, на мою думку, не має віку. Любов сто років, двісті років тому і сьогодні – все одно любов. Саме тому безліч видатних творів мистецтва актуальні й сьогодні. У школах вивчають Шевченка не лише тому що він є знаковою постаттю для України, а й тому що його твори й досі говорять про сьогодні. Іван Миколайчук передав нерозривний зв'язок історії народу, його психології, його ментальності з його буттям. Проблеми підняті у фільмі носять  філософський характер. Справжня краса, сенс життя і ставлення до смерті, людська мораль, гармонія людини і природи, проблеми соціального буття народу – саме на ці питання шукає відповіді глядач разом з Іваном. Як «забутий предок», так і «сучасна людина» проводять життя у пошуку на поставленні питання. Ми «прожили» з Іваном життя як фізичне, так і емоційне, ми дорослішали, закохувались, сумували разом з Іваном.

Фільм Сергія Параджанова став ковтком свіжого повітря у хвилі тогочасного задушливого реалізму. У «Тінях» ми бачимо Івана Миколайчука у ролі Івана Палійчука, який можливо й далекий від нас у часі, але точно не душею.

            Анна Лукаш, студентка НаУКМА

Немає коментарів:

Дописати коментар

Забутий предок чи сучасна людина? Іван Миколайчук в ролі Івана Палійчука

  Іван Миколайчук непересічна особа в історії українського та світового кіно. Актор, сценарист, режисер   – він був різнобічною особистіст...